ТРЕЋИ САБОР СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА  МИТРОПОЛИЈЕ  ДАБРО-БОСАНСКЕ

Данас у суботу, 15. јула 2023. године са почетком у 09:00 часова, одржан је Трећи све-епархијски сабор свештеномученика митрополије Дабро-босанске. Сабор је одржан у порти храма Светог пророка Илије у Сокоцу. Овом величанственом литургијском и евхаристијском сабрању началствовао је Високопреосвећени Господин Јоаникије, митрополит црногорско-приморски,  уз саслужење митрополита домаћина Његовог Високопреосвештенства Господина Хризостома и бројног свештенства наше митрополије. Саборску бесједу одржао је протојереј-ставрофор проф. др Владимир Ступар.

Након славског обреда кољива и колача Сабору се обратио Високопреосвећени Господин Хризостом и поздравио све сабране. Посебно се обратио Високопреосвећеном митрополиту Господину Јоаникију. Захвалио му се на љубави и доброти што се одазвао позиву да дође у нашу митрополију и началствује овом слављу и сабору. На крају вјерни народ је поздравио Високопреосвећени Господин Јоаникије, захваливши на позиву и гостопримству. У наставку је бесједио о свештеномученицима наше Митрополије, а посебно је истакао лик и дјело Светог Петра Митрополита “…. који је био један од наугледних, ако не и најугледни јерарх наша Цркве. Имао  је свети Пeтар могућности и начина да изађе из Сарајева и тиме избјегне мученичко страдања, али је он као добри пастир одлучио да сав свој живот Христу Богу преда. И предао га је и зато вјежно живи  и јесте… Једнако њему поступили су и свештеници ваше митрополије који су остали са својим народом и са њим  подјелили голготко страдање……… Зато је дивно ово ваше саборовање у њихову част и спомен. Нека Вам је срећно и благословено…“
У наставку уприличена је трпеза љубави за све узванике и присутне.
И поред великих врућина Сабор је, Богу хвала, протекао у најбољем реду и поретку на радост свих епархиота Митрополје.

Извор: Сајт Митрополије дабробосанске