ОСВЕЋЕЊЕ ТЕМЕЉА ПРИПРАТЕ ХРАМА МАНАСТИРА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У ОЗЕРКОВИЋА

У суботу, 13. маја 2023. године, на дан успомене св. ап. Јакова Зеведејева, Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански освештао темеље нове велике припрате храма Пресвете Тројице у манастиру Озерковићи. Задњих 5-6 година манастирски храм постао је премален и претјесан да прими све поклонике ове свете обитељи. Отуда се појавила потреба за проширење постојећег храма који је основан 2002. године. Осјећајући ту потребу Високопреосвећени Господин Хризостом предложио је доградњу велике припрате. Темељи исте данас су благословљени и освећени, а претходним трудом и свесрдним залагањем игумана Георгија Станковића, намјесника ове свете обитељи и њених поклоника.

У бесједи прије полагања повеље у саме темеље Високопреосвећени је између осталог рекао: “……. нека је слава Богу да смо у духовној обнови достигли до тога да су нам постојећеи храмови мали и претјесни и да их морамо проширивати доградњом припрата и бочних апсида. Свети кнез Лазар Хребељановић давно је, видећи велику потребу монаха Хилендара, подигао другу припрату овог манастира за потребе тадашњег великог броја монаха. Ево по његовим примјеру и ми, браћо и сестре, проширујемо постојећи храм овдје у манастиру Озерковићи и дограђујемо ову припрату за ваше, браћо и сестре, потребе, ради вас који са великом вјером и љубављу долазите у ову свету обитељ и молите се. ……. Не ријетко чујемо како неки људи говоре и приговарају нам да градимо много цркава говорећи како ми Срби не идемо много у цркве. Ја сам им увијек и сад одговарао: а гдје да иду, у коју цркву, кад их нема? Многа наша насеља, села пуније 2000 година нису имали цркве у које би могли да иду и Богу се моле……. И додавали смо им: колико год смо нових храмова подигли или старих обновили они су пуни народа. Тиме смо демантовали “флоскулу“ како Срби не иду много у цркве. Ми Срби итекако волимо и идемо у наше светиње. Ви сте доказ тога, али не само ви већ хиљаде Срба широм свијета, који су овај свијет украсили најљепшим храмовима, манастирима. Ко се данас не диви храму св. Саве на Врачару, ко се не диви Хилендаром, Студеницом, Дечанима, Опленцом, …… Безбожни комунисти настојали су свим силама отсјећи Српски народ од његовог духовног корјена, православља и Цркве. Али, Бог сам помогао нам је да се ево обновимо, обнављамо, да градимо нове цркве, проширујемо и обнављамо старе…. Нека је слава Богу за све то, а оцу Георгију и свима вама велико хвала за сав уложени труд, љубав, вјеру и наду. Нека Вас Бог благослови…“

Извор: Сајт Митрополије дабробосанске